Generelt

Generelt om SG-Atletik

Årsstatistik 2008 - Kvinder

ÅRSSTATISTIK 2008 - KVINDER

Kvindelig ungdom   - 12 år
60 m
Marie Feldskov Hansen 10,32 Odense 04-10-2008
Anna Ahrendsen 12,62 Odense 04-10-2008
400 m
Marie Feldskov Hansen

01:18:84

Odense 04-10-2008
Længdespring
Marie Feldskov Hansen 3,18 Odense 04-10-2008 med zoneafsæt
Anna Ahrendsen 2,84 Odense 04-10-2008
Boldkast
Marie Feldskov Hansen 19,33 Odense 04-10-2008
Kvindelig ungdom 13-14 år
80 m
Sara Pallesen 13,67 Odense 04-10-2008
Længdespring
Sara Pallesen 3,13 Odense 04-10-2008
Kuglestød
Sara Pallesen 7,82 Odense 04-10-2008
Boldkast
Sara Pallesen 23,09 Svendborg 09-08-2008
Spydkast
Sara Pallesen 11,23 Odense 04-10-2008
Kvindelig ungdom 15-16 år
1500 m
Marie Heitmann 05:57,2 Skive 07-06-2008
3000 m
Marie Heitmann 12:36,4 Skive 08-06-2008
Kvinder junior 19-21 år
800 m
Stine Samsø 02:28,5 Skive 08-06-2008
1500 m
Sandra Pouplier 05:38,9 Hvidovre 13-09-2008
Stine Samsø 06:15,6 Skive 07-06-2008
3000 m
Sandra Pouplier 12:36,4 Hvidovre 14-09-2008
10 km landevej
Sandra Pouplier 49:59,0 Århus 29-03-2008
1/2 marathon
Sandra Pouplier 01:55:01,0 Lyngby 27-04-2008
Kvinder senior
10 km landevej
Kirsa Skov 00:45:25, Århus 29-03-2008
Ulla Andersen 00:50:07 Odense 01-05-2008
Anni Birch 01:13:30,0 Athen 09-11-2008
1/2 marathon
Kirsa Skov 01:40:59,0 Lyngby 27-04-2008
Hanne Fransson 01:43:04,0 Lillebælt 03-05-2008
Birthe T. Hansen 01:43:19,0 Lyngby 27-04-2008
Anette Holm 01:45:35,0 Korup 06-04-2008
Ulla Andersen 01:52:06,0 Odense 31-08-2008
Pauine Martin 01:53:59,0 Odense 21-09-2008
Marie Lützen 01:54:10,0 Odense 21-09-2008
Lisbeth Runager 02:01:30,0 Odense 21-09-2008
Kirsten Bakkegaard 02:16:44,0 Odense 31-08-2008
Anette Lassen 02:19:16,0 Odense 21-09-2008
Åse Bülck 02:25:55,0 Lyngby 27-04-2008
Lis Sørensen 02:31:02,0 Odense 21-09-2008
Pia S. Jessen 02:31:09,0 Odense 21-09-2008
Lone Jakobsen 02:32:58,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Annie Birch 02:35:29,0 Odense 21-09-2008
Gitte Notlev 02:36:01,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Anette Jepsen 02:40:16,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Lis Wilde 02:46:13,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Marathon
Hanne Fransson 03:44:37,0 Odense 21-09-2008
Lone Jakobsen 04:52:39,0 København 18-05-2008
Anette Lassen 04:52:53,0 København 18-05-2008
Lisbeth Runager 04:55:31,0 Hamburg 27-04-2008
Kisten Bakkegaard 04:56:39,0 København 18-05-2008
Lis Wilde 04:56:39,0 København 18-05-2008
Gitte Notlev 04:57:30,0 Hamburg 27-04-2008
Kvinder gruppe 40
1/2 marathon
Marie Lützen 01:54:10,0 Odense 21-09-2008
Kvinder gruppe 45
1/2 marathon
Anette Holm 01:45:35,0 Korup 06-04-2008
Pauine Martin 01:53:59,0 Odense 21-09-2008
Pia S. Jessen 02:31:09,0 Odense 21-09-2008
Lisbeth Runager 02:01:30,0 Odense 21-09-2008
Gitte Notlev 02:36:01,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Anette Jepsen 02:40:16,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Marathon
Lisbeth Runager 04:55:31,0 Hamburg 27-04-2008
Gitte Notlev 04:57:30,0 Hamburg 27-04-2008
Kvinder gruppe 50
1/2 marathon
Kirsten Bakkegaard 02:16:44,0 Odense 31-08-2008
Lis Sørensen 02:31:02,0 Odense 21-09-2008
Lis Wilde 02:46:13,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Marathon
Kisten Bakkegaard 04:56:39,0 København 18-05-2008
Lis Wilde 04:56:39,0 København 18-05-2008
Kvinder gruppe 55
10 km landevej
Anni Birch 01:13:30,0 Athen 09-11-2008
1/2 marathon
Hanne Fransson 01:43:04,0 Lillebælt 03-05-2008
Anette Lassen 02:19:16,0 Odense 21-09-2008
Lone Jakobsen 02:32:58,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Annie Birch 02:35:29,0 Odense 21-09-2008
Marathon
Hanne Fransson 03:44:37,0 Odense 21-09-2008
Lone Jakobsen 04:52:39,0 København 18-05-2008
Anette Lassen 04:52:53,0 København 18-05-2008
Kvinder gruppe 60
1/2 marathon
Birthe T. Hansen 01:43:19,0 Lyngby 27-04-2008
Åse Bülck 02:25:55,0 Lyngby 27-04-2008
Kvinder gruppe 65
10 km landevej
Ulla Andersen 00:50:07,0 Odense 01-05-2008
1/2 marathon
Ulla Andersen 01:52:06,0 Odense 31-08-2008

Træningstider

BØRN OG UNGDOM

Sommertræning:

Sæsonen ude starter torsdag 2. april 2020

Tirsdag og Torsdag

kl. 16.00 - 17.30

Høje Bøge Stadion

Løbetræning ungdom torsdag kl. 16.00 - 17.00 på Høje Bøge Stadion

Vintertræning:

Sæsonen i SG Huset starter onsdag 21. oktober 2020

Onsdag

kl. 16.00 - 17.00. Træningen foregår udendørs

SG Huset

Kontingent: Kr. 400,00 pr. år betales ved tilmelding og løbende efter indmeldelsesdato

Kontaktperson: Jens Pedersen (26 75 13 05)

Vi er en flok unge løbere i alderen fra 13-20 år som træner 3-5 gange om ugen. Hvor vi bl.a. træner løb og intervaller, koordination og styrketræning. Vi tager til motionsløb på Fyn og baneløb i Danmark. Vil du vide mere om tid og sted, kan du kontakte Jens Pedersen på tlf. 62241700 eller 26751305

MOTIONISTER

Løbetræning:

Tirsdag + Torsdag

kl. 18.00 fra SG-Huset/Høje Bøge Stadion

Lørdag (efter aftale)

kl. 10.00 fra SG-Huset/Høje Bøge Stadion

Vintersæsonen i SG-Huset går fra 1. oktober til 31. marts og sommersæsonen på Høje Bøge går fra 1.april til 30 september.

Kontingent: Kr. 400,00 for hele sæsonen.

Kontaktpersoner:

- Løb Hans Ole Olsen (30 74 72 88)

Galleri - Svendborgløbet 2009

Se de spændende billeder fra Svendborgløbet 2009 - klik her

Træning

Vi vil løbende lægge hjælpeværktøjer til din træning på vores hjemmeside.

Du kan hente en træningsdagbog som kan tilrettes med aktuelt år ved at klikke her.

Klubrekorder

KLUBREKORDER

Klik på den ønskede gruppe:

Kvindelig ungdom - 12 år   Mandlig ungdom - 12 år
     
Kvindelig ungdom 13 - 14 år   Mandlig ungdom 13 - 14 år
     
Kvindelig ungdom 15 - 16 år   Mandlig ungdom 15 - 16 år
     
Kvindelig ungdom 17 - 18 år   Mandlig ungdom 17 - 18 år
     
Dame Junior   Herre Junior
     
Dame Senior   Herre Senior

 

Kvindelig ungdom -12 år   Mandlig ungdom -12 år
     
60 m - Anne Hansen 8,66 1996   Asger Laubjerg 8,9 1998
     
80 m - Anne Hansen 11,24 1996   Anders Lundgård 11,2 1997
     
100 m - Anne Hansen 13,9 1996   Thomas Feldskov 13,7 1984
     
200 m - Anne Hansen 29,09 1996   Thomas Feldskov 29 1984
     
300 m - Louise Jacobsen 46,7 1995    
     
400 m - Louise Jacobsen 68,7 1995   Tobias Eggert 69,32 2009
     
600 m - Anne Sofie Gørvild 1.54,9 1997   Anders Pedersen 1.52,4 1997
     
800 m - Anne Hansen 2.42,53 1995   Stig Mogensfeldt 2.30,7 1981
     
1000 m - Anne Sofie Gørvild 3.31,2 1997   Anders Pedersen 3.12,8 1997
     
    1500 m - Anders Pedersen 5.04,4 1997
     
2000 m - Lia Ottesen 8.58,7 1994   Anders Pedersen 7.00,0 1997
     
    3000 m - Anders Pedersen 11.15,6 1996
     
    5000 m - Anders Pedersen 18.01,4 1997
     
10 km landevej - Nina Beck 57.52,0 1992   Anders Pedersen 39.10,0 1997
     
60 m hæk - Lotte Macon 12,4 1984   Thomas Feldskov 10,8 1984
     
4 * 60 m 38,5 1994    
     
4 * 100 m 63,6 1982 59,4 1984    
     
Længdespring - Louise Jacobsen 4,74 1995   Thomas Feldskov 5,07 1984
     
Længdespring m/zone - Louise Lauridsen 4,1 1999   Anders Lundgård 4,18 1996
     
    Trespring - Peter Adamsen 9,02 1984
     
Højdespring - Lotte Macon 1,3 1984   Peter Adamsen 1,36 1984
     
Kuglestød - Louise Lauridsen 10 1999   Victor Wamberg 9,84 2004
     
Diskoskast - Anne Hansen 20,94 1996   Anders Pedersen 19,76 1997
     
Boldkast - Louise Jacobsen 39,47 1999   Anders Pedersen 50,88 1996
     
Spydkast - Line Nielsen 20,28 2001   Anders Pedersen 31,38 1997
     
3-kamp - Louise Sørensen 2232 2001   Azis Stjernholm 941 2002
     
6-kamp - Lotte Macon 3631 1984    
     
    7-kamp - Thomas Feldskov 4749 1984
     
8-kamp - Ann Madsen 3247 1978    
     
Kvindelig ungdom 13 -14 år   Mandlig ungdom 13 -14 år
     
60 m - Marie Louise Gørvild 8,58 1995   Morten Toft 8,51 1995
     
80 m - Louise Jacobsen 10,6 1996   Martin Lauesen 10,8 1997
     
100 m - Christina Feldskov 12,8 1984   Stig Mølsted 12,1 1982
     
200 m - Christina Feldskov 26,5 1984   Kenn Rasmussen 26,2 1988
     
300 m - Louise Jacobsen 44,5 1997   Thomas Malchow 41,4 1996
     
400 m - Christina Feldskov 63,0 1984   Hans Ellehus 57,2 1975
     
600 m - Nina Beck 1.48,7 1997   Thomas Malchow 1.33,44 1996
     
800 m - Nina Beck 2.27,7 1998   Hans Ellehus 2.11,8 1975
     
1000 m - Louise Jacobsen 3.24,3 1997   Henrik Rasmussen 2.59,0 1997
     
1500 m - Nina Beck 5.08,97 1998   Søren Jensen 4.28,6 1979
     
1 mile Nina Beck 5.33,5 1998   Morten Toft 5.28,0 1994
     
2000 m - Nina Beck 7.06,9 1998   Anders Pedersen 6.32,7 1998
     
3000 m - Nina Beck 11.15,8 1998   Søren Jensen 9.32,5 1979
     
    5000 m - Anders Pedersen 17.33,8 1998
     
10000 m - Mia Beck 42.50,7 1989   Søren Jensen 36.04,7 1979
     
10 km landevej - Lia Ottosen 45.15,0 1997   Anders Pedersen 37.22,0 1998
     
    1/2 marathon - Martin Lauesen 2.10.08,0 1997
     
    Marathon - Søren Jensen 3.15.13,0 1981
     
60 m hæk - Lia Ottosen 11,73 1996   Martin Lauesen 11,89 1996
     
80 m hæk - Lotte Macon 13,91 1986   Thomas Feldskov 12,59 1985
     
300 m hæk - Nina Beck 52,02 1998    
     
1500 m forh. - Nina Beck 5.31,92 1998    
     
4 * 80 m - 46,15 1996   47,44 1995
     
4 * 100 m - 55,5 1984   52,3 1986
     
4 * 400 m - 4.55,4 1985   4.21,6 1978
     
1000 m stafet - 2.23,0 1986    
     
Længdespring - Ann Sofie Lyder 5,02 1988   Stig Mølsted 5,56 1982
     
Længdespring m/zone - Karen R. Olsen 4,74 2000   Asger Laubjerg 5,08 2000
     
Trespring - Lotte Macon 9,47 1986   Kim Henriksen 11,36 1987
     
Højdespring - Mette Ahring 1,51 1973   Christian Dinesen 1,71 1978
     
Stangspring - Lars Hansen 2,4 1979    
     
Kuglestød - Louise Lauridsen 10,18 2000   Lars V. Hansen 10,78 1979
     
Diskoskast - Nina Beck 25,83 1998   Henning B. Hansen 25,79 1975
     
Boldkast - Nina Beck 41,19 1997   Asger Laubjerg 53,45 2000
     
Spydkast - Susanne Lassen 28,92 1985   Mike Strøander 42,18 1987
     
Kaste 3-kamp - Ann Sofie Lyder 2061 1988   Lars V. Hansen 1536 1979
     
3-kamp - Janet Vogn 1767 2002   Mikkel Mathiesen 1176 2002
     
5-kamp - Mette Ahring 2264 1973   Christian Dinesen 3026 1978
     
7-kamp -Christina Feldskov 4476 1984    
     
    10-kamp Peter Adamsen 4665 1985
     
Kvindelig ungdom 15 -16 år   Mandlig ungdom 15 -16 år
     
80 m - Louise Jacobsen 10,9 1998   Jody Nørgaard 10,4 1994
     
100 m - Christina Feldskov 12,8 1985   Stig Mølsted 11,2 1984
     
200 m - Christina Feldskov 26,02 1985   Stig Mølsted 22,7 1984
     
300 m - Louise Jacobsen 43,73 1998   Thomas Malchow 39,2 1997
     
400 m - Louise Jacobsen 61,02 1999   Thomas Malchow 51,86 1998
     
800 m - Louise Jacobsen 2.22,56 1999   Thomas Malchow 2.00,1 1998
     
1000 m - Mia Beck 3.12,20 1991   Thomas Malchow 2.47,8 1997
     
1500 m -Nina Beck 4.57,45 1999 +   Jasper Lorentzen 4.16,0 1986
     
1 mile - Nina Beck 5.30,1 1999   Henrik Rasmussen 4.49,1 1998
     
2000 m - Mia Beck 6.57,7 1991   Søren Jensen 6.07,6 1981
     
3000 m - Mia Beck 10.45,4 1991   Sebastian Larsson 9.15,44 1988
     
5000 m - Mia Beck 18.34,7 1991   Sebastian Larsson 16.06,9 1988
     
10000 m - Mia Beck 40.30,0 1990   Morten Tjalve 36.34,8 1990
     
10 km landevej - Mia Beck 40.29,0 1991   Hans Ellehus 35.37,0 1977
     
    1/2 marathon - Jan Eshøj 1.24.55,0 1982
     
100 m hæk - Susanne Lassen 15,99 1987   Thomas Feldskov 14,1 1988
     
300 m hæk - Louise Jacobsen 48,52 1998   Martin Lauesen 46,59 1998
     
400 m hæk - Christina Feldskov 67,81 1985   Jens Bay Petersen 56,8 1983
     
    1500 m forh. - Henrik Rasmussen 4.41,00 1998
     
4 * 100 m - 52,9 1986   47,2 1983
     
4 * 400 m - 4.33,8 1986    
     
1000 m stafet - 2.29,35 1986 2.11,0 1987    
     
Længdespring - Susanne Lassen 5,2 1987   Thomas Feldskov 6,46 1988
     
Længdespring m/zone -Karen R. Olsen 4,98 2001   Daniel Møller 5,15 1997
     
Trespring - Christina Feldskov 10,12 1985   Thomas Feldskov 13,02 1988
     
Højdespring - Gitte Jørgensen 1,6 1974   Jesper Hansen 1,8 1984
     
    Stangspring - Jens Bay Petersen 2,8 1983
     
Kuglestød - Susanne Lassen 10,68 1987   Peter A. Andersen 13,66 1977
     
Diskoskast - Dorte Sonne 28,22 1971   Per Lange 33,22 1988
     
Boldkast - Karen R. Olsen 27,93 2001   Christian Weber 50,9 1998
     
Spydkast - Susanne Jensen 34,5 1976   Richard A. Knudsen 67,22 1988
     
    Hammerkast - Per Lange 38,76 1989
     
Kaste 3-kamp - Susanne Lassen 1824 1987    
     
3-kamp - Louise Lauridsen 1659 2002   Christoffer Lundgaard 1439 2002
     
5-kamp DDSG&I - Christina Feldskov 3158 1985    
     
5-kamp - Mette Ahring 2631 1975   Jens Bay Petersen 3414 1983
     
7-kamp - Susanne Lassen 3671 1986    
     
9-kamp - Mette Ahring 4770 1975    
     
    10-kamp - Jens Bay Petersen 7003 1984
     
Kvindelig ungdom 17 -18 år   Mandlig ungdom 17 -18 år
     
100 m - Susan Hansen 12,98 2000   Stig Mølsted 10,8 1985
     
200 m - Christina Feldskov 26,67 1988   Thomas Feldskov 21,8 1990
     
400 m - Christina Feldskov 61,32 1988   Peter Jabelt 49,9 1976
     
800 m - Stine Samsø 2.21,43 2007   Jens Larsen 1.59,7 1987
     
1000 m - Mia Beck 3.10,19 1992   Carsten Storm 2.38,35 1993
     
1500 m - Stine Samsø 4.56.69 2007   Jens Larsen 4.01,9 1987
     
1 mile - Mia Beck 5.29,64 1992   Carsten Storm 4.37,17 1993
     
2000 m - Mia Beck 6.53,1 1992   Morten Tjalve 5.52,8 1992
     
3000 m - Mia Beck 10.37,6 1993   Jan Eshøj 9.02,2 1984
     
5000 m - Nina Beck 20.49,6 2002   Jan Eshøj 15.29,0 1983
     
10000 m - Mia Beck 41.40,9 1993   Christian Jessen 34.06,2 1994
     
10 km landevej - Mia Beck 40.04,0 1992   Morten Tjalve 33.11,0 1991
     
    20 km - Jan Eshøj 1.12.31,0 1983
     
 1/2 mar. - Sirka Larsson 1.38.28,0 1993   1/2 marathon - Mathias Tøndering 2.12.50,0 2015
     
    Marathon - Hans Ellehus 2.59.33,0 1979
     
100 m hæk - Susanne Lassen 16,2 1988   Martin Lauesen  17,2 2000
     
    110 m hæk - Rasmus Holt 15,5 1989
     
    200 m hæk - Mike Strøander 29,1 1990
     
400 m hæk - Jette Hansen 68,4 1988   Thomas Feldskov 56,3 1990
     
    2000 m forh. - Morten Tjalve 6.13,83 1992
     
4 * 100 m - 51,03 1988   44,27 1989
     
1000 m stafet - 2.27,1 1988   2.02,72 1989
     
Længdespring - Susanne Lassen 5,41 1988   Thomas Feldskov 6,82 1990
     
Trespring - Susan Hansen 10,56 2000   Thomas Feldskov 13,32 1989
     
Højdespring - Trine Lyder 1,64 1988   Svend H. Hansen 1,99 1988
     
    Stangspring - Lars Hansen 3,7 1983
     
Kuglestød - Susanne Lassen 10,93 1988   Peter A. Andersen 13,37 1978
     
Diskoskast - Margit Rasmussen 33,84 1973   Peter A. Andersen 39,03 1978
     
Spydkast - Ann Andreasen 39,84 1973   Richard A. Knudsen 59,74 1989
     
    Hammerkast - Peter A. Andersen 36,64 1978
     
Kaste 3-kamp - Susanne Jensen 1757 1978   Richard A. Knudsen 1572 1989
     
    Kaste 5-kamp - John S. Hansen 2651 1988
     
    5-kamp - Svend H. Hansen 3068 1989
     
7-kamp - Susanne Lassen 3782 1988    
     
9-kamp - Margit Rasmussen 4428 1973    
     
    10-kamp - Svend H. Hansen 5724 1989
     
Dame junior   Herre junior
     
100 m - Joan Madsen 13,0 1989   Thomas Feldskov 10,73 1992
     
200 m - Christina Feldskov 27,22 1990   Thomas Feldskov 21,87 1992
     
    300 m - Kenn Rasmussen 36,24 1993
     
400 m - Christina Feldskov 61,41 1990   Thomas Feldskov 48,77 1992
     
800 m - Bolette Haals 2.13,98 1996   Carsten Storm 1.55,21 1995
     
1000 m - Bolette Haals 2.53,5 1996   Carsten Storm 2.30,1 1995
     
1500 m - Bolette Haals 4.34,72 1996   Sebastian Larsson 3.55,29 1992
     
1 mile - Bolette Haals 5.00,2 1996   Sebastian Larsson 4.28,8 1994
     
2000 m - Mia Beck 7.18,5 1996   Sebastian Larsson 5.41,9 1991
     
3000 m - Bolette Haals 10.07,58 1996   Morten Tjalve 9.09,5 1994
     
5000 m - Bolette Haals 17.47,1 1996   Sebastian Larsson 15.19,78 1991
     
10000 m - Lene Hansen 50.51,7 1987   Christian Jessen 34.23,9 1995
     
10 km landevej - Bolette Haals 37.55,0 1996   Sebastian Larsson 32.08,0 1991
     
15 km - Lene Hansen 1.10.59,0 1988    
     
    20 km - Hans Ellehus 1.09.44,0 1981
     
1/2 marathon - Bolette Haals 1.34.36,0 1993   Sune Jeppesen 1.19.32 2007
     
    Marathon - Hans Ellehus 2.43.32,0 1981
     
100 m hæk - Jette Hansen 16,18 1990    
     
    110 m hæk - Rasmus Holt 15,36 1992
     
400 m hæk - Jette Hansen 65 1990   Rasmus Holt 55,0 1991
     
    2000 m forh. - Morten Tjalve 6.06,80 1993
     
    3000 m forh. - Morten Tjalve 9.30,62 1994
     
4 * 100 m - 50,9 1990   43,14 1992
     
    4 * 200 m - 1.30,30 1992
     
4 * 400 m - 4.15,4 1990   3.21,02 1992
     
4 * 800 m - 10.13,8 1990    
     
    1000 m stafet - 1.59,16 1992
     
Længdespring - Jette Hansen 5,23 1990   Anders Sækmose 6,76 1993
     
Trespring - Susan Hansen 11,28 2002   Anders Sækmose 13,95 1994
     
Højdespring - Trine Lyder 1,55 1989   Svend H. Hansen 2,02 1990
     
    Stangspring - Lars Hansen 4,05 1985
     
Kuglestød - Lene Eriksen 10,55 1990   John S. Hansen 12,62 1989
     
Diskoskast - Susanne Jensen 36 1980   John S. Hansen 40 1990
     
Spydkast - Susanne Jensen 41,68 1980   John S. Hansen 56,7 1990
     
Hammerkast - Susanne Jensen 23,97 1980   Dennis Meyer 30,75 2001
     
    Vægtkast - Dennis Meyer 10,85 2001
     
Kaste 3-kamp - Susanne Jensen 2012 1980    
     
    5-kamp - Dan Sørensen 2547 1988
     
    10-kamp - Svend H. Hansen 6316 1990
     
Dame senior   Herre senior
     
100 m - Jane Rasmussen 12,6 1979   Kurt Wahl 11 1974
     
200 m - Mona Lauesen 26,2 1979   Kurt Wahl 22,8 1974
     
    300 m - Djafar Tamechmecht 40,8 1995
     
400 m - Mona Lauesen 62,0 1979   Bent Vogn 49,9 1979
     
800 m - Solveig Hansen 2.22,5 1978   Jens Pedersen 1.56,0 1993
     
1000 m - Solveig Hansen 3.08,7 1978   Rolf Knudsen 2.33,7 1996
     
1500 m - Connie Eriksen 4.53,3 1987   Rolf Knudsen 3.57,50 1997
     
    1 mile - Bjarke Søstrup 4.23,7 1998
     
    2000 m - Rolf Knudsen 5.35,5 1996
     
3000 m - Connie Eriksen 10.27,5   1989 Rolf Knudsen 8.34,8 1997
     
5000 m - Heidi L. Pedersen 17.29,9 2002   Rolf Knudsen 14.50,9 1996
     
10000 m - Heidi L. Pedersen 36.04,60 2001   Arne Mogensfeldt 30.51,0 1978
     
10 km landevej - Heidi L. Pedersen 35.41,0 2002   Jens Pedersen 31.17,0 1992
     
15 km - Heidi L. Pedersen 56.46,0 2002   Jens Pedersen 47.54,0 1991
     
20 km - Connie Eriksen 1.15.31,0 1987   Arne Mogensfeldt 1.03.30,0 1979
     
1/2 marathon - Heidi L. Pedersen 1.19.14,0 2004   Arne Mogensfeldt 1.07.12,0 1979
     
    30 km - Arne Mogensfeldt 1.36.24,8 1978
     
Marathon - Connie Eriksen 2.55.14,0 1987   Arne Mogensfeldt 2.16.13,7 1978
     
    100 km - Arne Mogensfeldt 7.33.12,0 1982
     
100 m hæk - Jane Rasmussen 16,8 1979    
     
    110 m hæk - Preben Larsson 16,6 1982
     
    200 m hæk - Kurt Knudsen 29,0 1975
     
400 m hæk - Solveig Hansen 74,9 1978   Dan Hartmann 57,7 1994
     
    3000 m forh. - Poul Arne Stegø 9.30,6 1975
     
4 * 100 m - 52,2 1978   43,43 1983
     
4 * 200 m - 1.50,4 1978   1.31,49 1994
     
4 * 400 m - 4.25,5 1977   3.32,1 1979
     
    4 * 800 m - 8.08,08 1994
     
    4 * 1500 m - 16.47,2 1994
     
    1000 m stafet - 2.29,35 1986 2.00,4 1994
     
Længdespring - Christina Feldskov 5,12 1985   Niels H. Petersen 6,88 1979
     
    Trespring - Jørn I. Beck 13,36 1978
     
Højdespring - Kirsten Jørgensen 1,64 1979   Niels H. Petersen 2,03 1978
     
    Stangspring - Lars Hansen 4,05 1985
     
Kuglestød - Susanne Jensen 11,73 1994   Jarl Guldbrandsen 14,2 1976
     
Diskoskast - Susanne Jensen 41,4 1995   Jarl Guldbrandsen 48,71 1976
     
Spydkast - Susanne Jensen 48,64 1989   Allan Drejer 66,53 1969
     
Hammerkast - Susanne Jensen 35,48 1989   Freddie Nielsen 48,51 1978
     
Vægtkast - Susanne Jensen 11,16 1998   Freddie Nielsen 15,23 1978
     
Kaste 3-kamp - Susanne Jensen 2265 1992   Herman Ahring 1764 1975
     
Kaste 4-kamp - Susanne Jensen 2873 1996    
     
    Kaste 5-kamp - Freddie Nielsen 3225 1978
     
5-kamp DDSG&I - Jane Rasmussen 2873 1979    
     
5-kamp - Jane Rasmussen 2829 1979   Gilbert Jespersen 3126 1976
     
9-kamp - Mette Ahring 4770 1975    
     
    10-kamp - Kurt Knudsen 5753 1975

Børn og Unge

Børn & ungeafdelingen

Børn og ungeafdelingen i SG's atletikafdelingen tilbyder kvalificeret træning i alle atletikdicipliner.

For de mindste foregår træning som en form for leg ind i atletikkens verden uden de større krav til det enkelte barn.

For de lidt ældre i alderen 10 -13 år begynder man langsomt at finde den enkeltes stærke sider og styrke dem.
For den ældste gruppe vil man forsøge at ramme så optimal træning som muligt ud fra de unges talenter.

For yderligere information venligst kontakt

Jens Pedersen - tlf. 26 75 13 05 eller en af de andre trænere:


Atletik børne/ungdoms træner:

Susanne Jensen 29 67 20 21 Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Thomas Feldskov 61 67 97 37 Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.


Børne løbetræner:

Stine Samsø 28 89 72 24 Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.


Ungdom/konkurrence løbetræner:

Jens Pedersen 26 75 13 05 Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Velkommen

 

SVENDBORG GYMNASTIKFORENING'S

ATLETIKAFDELING

 

Du vil her kunne se nogle af de spændende ting som SG's atletikafdeling tilbyder, såvel for børn, ungdom samt motionister.

Vi tilbyder atletik for børn og unge hele året rundt. Denne del af afdelingen har løbende mellem 40 og 50 aktive medlemmer, som bliver trænet af dygtige instruktører.

Motionsløb er også en meget populær del af afdelingens tilbud. Mellem 80 - 90 aktive motionister er en del af billedet på de sydfynske landeveje.

Tag en tur rundt på de forskellige sider og bliv inspireret af afdelingens tilbud eller gøre brug af de mange links.