Generelt

Generelt om SG-Atletik

Hovedforeningen

Svendborg Gymnastikforening

SG's atletikafdeling er en Svendborg Gymnastikforenings tre afdelinger, som er gymnastik, trampolin og atletik. Svendborg Gymnastikforening er med sine næsten 1.400 medlemmer Svendborg's største idrætsforening. Ved at klikke dig ind Svendborg Gymnastikforenings egen hjemmeside - www.svendborg-gf.dk - vil du kunne se det mangfoldige udbud af idrætsoplevelser for såvel børn, unge, motionister og konkurrenceudøvere.

Galleri

I galleriet vil der løbende være mulighed for at se billeder fra vores arrangementer eller klubture.

Løberuter

 

Alle ruter nedenfor er opmålt efter de retningslinier som DAF foreskriver.
Målingerne er foretaget af Niels "Niller" Christiansen, som er autoriseret opmåler.

Rute

Strækning Antal km
1 Hallen - Skovvej - Sankt Jørgensvej - A.P. Møllersvej - Joh. Jørgensensvej - Hallen 3,0
2 Hallen - Skovvej - Sankt Jørgensvej - Kogtvedvej - Wandallsvej - Ryttervej - Joh. Jørgensvej - Hallen 4,5
3 Hallen - Skovvej - Sankt Jørgensvej - Kogtvedvej - Wandallsvej - Ryttervej - Joh. Jørgensensvej - 5. Maj Plads - Vestergade - Marievej - Hallen 5,2
4 Hallen - Skovvej - Høje Bøgevej - Skovsbovej - Wandallsvej - Strandhuse - Brydegårdsvej - Sankt Jørgensvej - Voldgade - Centrumplads -Skolegade - Dronningemaen - Enghavevej - Vestergade - Joh. Jørgensensvej - Hallen 7,0
5 Hallen - Skovvej - Sankt Jørgensvej - Kogtvedvej - Wandallsvej - Ryttervej - Fåborgvej - Cykelsti til Ford Odensevej - Grønnemosevej - Cykelsti langs Ring Nord til Danisco - Rødeledsvej - Belvedere - Vestergade - Joh. Jørgensensvej - Hallen 10,0
6 Hallen - Joh. Jørgensensvej - A.P. Møllersvej - Ole Rømersvej - Fåborgvej - Ryttervej - Wandallsvej - Strandhuse - Brydegårdsvej - Sank Jørgensvej - Voldgade - Centrumpladsen - Skolegade - Dronningemaen - Enghavevej - Vestergade - Mølmarksvej - 5. Maj Plads - Ole Rømersvej -  Joh. Jørgensensvej til McDonald - Hallen 10,5
7 Hallen - Skovvej - Sankt Jørgensvej - Kogtvedvej - Wandallsvej - Ryttervej - Fåborgvej - Cykelsti til Ford Odensevej - Grønnemosevej - Cykelsti langs Ring Nord til Danisco - Nordre Ringvej - Porthusvej - Tværvej - Mellemvej - Mølmarksvej - 5. Maj Plads - Ole Rømersvej - Joh. Jørgensensvej - Hallen 11,5
8 Hallen - Sti til Vestergade - Dronningemaen - Dronningeholmsvej - Ørkildsgade - Cykelsti til Egenappevej - Sti til Holmdruphuse - Skovmøllevej - Huusomvej - Jernbanestien til Den Gl. Smedie - Gl. Hestehauge - Sti gennem Christiansminde til Østre Havnevej - Nyborgvej - Ørkildsgade - Dronningeholmsvej - Enghavevej - Vestergade - Joh. Jørgensensvej - Hallen 15,3
9 Hallen - Sti til Vestergade - Dronningemaen - Dronningeholmsvej - Ørkildsgade - Jernbanestien til Den Gl. Smedie - Thurødæmningen - Til højre af sti langs stranden - Grønnevej - Måroddevej til stranden - Langs vandet til Gambøtvej - Gambøtvej - Søndervej - Tuborgvej - Mejerivej - Sti langs vandet til dæmningen - Myrehøjvej - Sti gennem Christiansminde til Østre Havnevej - Nyborgvej - Ørkildsgade - Dronningeholmsvej - Enghavevej - Vestergade - Joh. Jørgensensvej - Hallen 16,0
10 Hallen - Sti til Vestergade - Dronningemaen - Dronningeholmsvej - Ørkildsgade - Jernbanestien til Den Gl. Smedie - Thurødæmningen - Til højre af sti langs stranden - Grønnevej - Måroddevej til stranden - Langs vandet til Gambøtvej - Gambøtvej - Søndervej - Flagebakken - Smørmosevej - Gyldenstensvej - Flagebakken til Nordvej - Nordvej  - Mejerivej - Sti langs vandet til dæmningen - Myrehøjvej - Sti gennem Christiansminde til Østre Havnevej - Nyborgvej - Ørkildsgade - Dronningeholmsvej - Enghavevej - Vestergade - Joh. Jørgensensvej - Hallen 21,0
11 Hallen - Sti til Vestergade - Dronningemaen - Dronningeholmsvej - Ørkildsgade - Jernbanestien ud over Egenappevej til Holmdruphusevej - Skovmøllevej - Skårup Tværvej - Ulkens Dal - Skårupørevej - Skårupøre Strandvej - Skovmøllevej - Huusomvej - Jernbanesti - Ørkildsgade - Dronningeholmsvej - Enghavevej - Vestergade - Joh. Jørgensensvej - Hallen 22,0
12 Hallen - Sti til Vestergade - Dronningemaen - Dronningeholmsvej - Bregnedalsvej - Belvedere - Rødeledsvej - Ndr. Ringvej - Porthusvej - Over Ring Nord - Sti til Tved Skovhave - Brændeskovvej til krydset i Brændeskov - T. H. af Løkkevej - T.H. af Sortemosevej til Ørbækvej - Kilenvej gennem Brudager - T.H. af Sognevej - T.H. af Klingstrupvej til Skårup - Lige over krydset af Østergade - T.H. af Kirkebakken - Skårup Vestergade til Nyborgvej - T.H. af Nyborgvej - T.V. ad Skovmøllevej - T.H. ad Holmdruphuse - T.V. fra Holmdruphuse til Jernbanestien - Jernbanestien - Ørkildsgade - Dronningeholmsvej - Enghavevej - Vestergade - Joh. Jørgensensvej - Hallen 28,0
13 Hallen - Skovvej - Sundbrovej - Til højre ad Bjernemarksvej - T.h. ad Vornæsvej - T.v. ad Søren Lolksvej - Knasterhovvej - T.h. Skaregårdsvej - T.h. Skovballevej - T.v. Monnetvej - T.v. Vårøvej - Lundbyvej - Nørreskovvej - Slotsalleeen - Eskærvej - Sundbrovej - Skovvej - Hallen 33,6

Tilskudsordning

Motionsløb
Der betales startgebyr for DGI's serieløb igennem vinterhalvåret (Max. Kr. 200,-).
Der betales transport ved billigst mulig fællestransport fra SG-huset.

Tilmeldingen kan ske på følgende måde:
DGI’s hjemmeside

Der betales max. 1 gang startgebyr for DM/DMV 10 km eller DM cross.

Der betales ½ startgebyr for DM/DMV ½-maraton.

Banestævner
Der betales startpenge til DM/DMV på bane
.
Fitness
Der betales ½ gebyr af årskontingent på kr. 400,-.
Tilskuddet udbetales ved at fremsende navn og kontonummer til Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. , efter man har købt adgangskort på SG’s kontor.

Ungdomsstævner
Der betales startgebyr for DGI's nålestævner.

Der betales startgebyr for VDMU og DMU.
Der betales transport ved billigst mulig fællestransport

Øvrige tilskudsmuligheder:
Forretningsudvalget (FU) kan ansøges om tilskud til særlige løb/stævner.
Ansøgningen skal indgives i god tid før løb/stævne

Statistikker

Statistikudvalget forsøger med hjælp fra klubbens medlemmer hele tiden at opdatere vores statistikker.

 

Du kan sende dine resultater til Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. .

Årsstatistik 2008 - Mænd

ÅRSSTATISTIK 2008 - MÆND

Mandlig ungdom -12 år
60 m
Thomas Eggert 9,95 Odense 04-10-2008
Gustav Nogel-Madsen 10,1 Svendborg 09-08-2008
Andreas Ishøj 10,6 Svendborg 09-08-2008
Karl-Johan Feldskov 11,43 Odense 04-10-2008
400 m
Thomas Eggert 78,15 Odense 04-10-2008
Gustav Nogel-Madsen 01:20,1 Svendborg 09-08-2008
Karl-Johan Feldskov 01:35,6 Svendborg 09-08-2008
Længdespring
Andreas Ishøj 3,59 Svendborg 09-08-2008
Thomas Eggert 3,49 Odense 04-10-2008
Gustav Nogel-Madsen 3,43 Svendborg 09-08-2008
Karl-Johan Feldskov 2,85 Odense 04-10-2008 med zoneafsæt
Kuglestød
Gustav Nogel-Madsen 6,40 Svendborg 09-08-2008
Boldkast
Gustav Nogel-Madsen 37,45 Odense 04-10-2008
Thomas Eggert 33,45 Odense 04-10-2008
Andreas Ishøj 32,50 Svendborg 09-08-2008
Karl-Johan Feldskov 25,39 Svendborg 09-08-2008
Mandlig ungdom 13-14 år
80 m
Jonathan Lundstrøm 11,98 Odense 04-10-2008
100 m
Victor Wamberg 13,6 Svendborg 09-08-2008
600 m
Jonathan Lundstrøm 02:07,7 Odense 04-10-2008
800 m
Jonathan Lundstrøm 03:04,7 Odense 04-10-2008
10 km landevej
Mathias Koldby 53:04,0 Odense 31-08-2008
Anders Kolby 53:44,0 Odense 31-08-2008
Længdespring
Jonathan Lundstrøm 3,86 Odense 04-10-2008
Mandlig ungdom 15-16 år
100 m
Mads Olsen 12,5 Svendborg 09-08-2008
400 m
Mads Olsen 54,59 Odense 04-10-2008
1500 m
Jonas Nielsen 04:29,8 Århus 20-05-2008
5000 m
Jonas Nielsen 16:53,8 Hvidovre 14-09-2008
10 km landevej
Jonas Nielsen 36:15,0 Århus 29-03-2008
Længdespring
Mads Olsen 5,05 Svendborg 09-08-2008
Victor Wamberg 4,46 Svendborg 09-08-2008
Kuglestød
Victor Wamberg 13,05 Svendborg 09-08-2008
Diskoskast
Victor Wamberg 35.40 Randers 17-08-2008 Klubrekord
Spydkast
Mads Olsen 47,27 Svendborg 09-08-2008
Victor Wamberg 43.38 Randers 17-08-2008
Mandlig ungdom  17-18 år
100 m
Mads Olsen 12,71 Randers 17-08-2008
200 m
Mads Olsen 25,57 Randers 18-08-2008
400 m
Mads Olsen 56,39 Randers 18-08-2008
Kuglestød
Mads Olsen 09.02 Randers 17-08-2008
Spydkast
Mads Olsen 38.99 Randers 17-08-2008
Herrer junior 19-21 år
10 km landevej
Sune Jeppesen 37:41,0 Århus 29-03-2008
1/2 marathon
Sune Jeppesen 01:21:37,0 Lyngby 27-04-2008
Herrer senior
5000 m
Frederik Lassen 00:17:36,4 Svendborg 29-05-2008
Jens Pedersen 00:17:48,35 Tårnby 24-08-2008
1000 m
Jens Pedersen 00:38:21,1 Vejle 05-06-2008
10 km landevej
Per Arne Simonsen 00:35:09,0 Århus 29-03-2008
Keld Brandt 00:45:44,0 Odense 01-05-2008
Kurt Slabiak 00:49:28,0 Odense 31-08-2008
1/2 marathon
Per Arne Simonsen 01:18:19,0 Lillebælt 03-05-2008
Frederik Lassen 01:22:40,0 Taulov 17-03-2008
Søren Steffen 01:27:18,0 Storebælt 31-05-2008
Carsten Andersen 01:30:58,0 Odense 31-08-2008
Niels Bak 01:33:13,0 Korup 06-04-2008
Per Jensen 01:37:30,0 Storebælt 31-05-2008
Claus Ø. Christensen 01:39:42,0 Odense 31-08-2008
Henrik Teichmann 01:40:12,0 Korup 06-04-2008
Bent Sørensen 01:40:48,0 Odense 31-08-2008
Morten Heitmann 01:41:06,0 Storebælt 31-05-2008
Per Krone Hansen 01:42:18,0 Odense 31-08-2008
Keld Brandt 01:43:55,0 Odense 31-08-2008
Ole Birch 01:46:59,0 Odense 31-08-2008
Kurt Slabiak 02:00:04,0 Storebælt 31-05-2008
Per Otto Bülck 02:06:58,0 Lyngby 27-04-2008
Allan Legaard 02:07:43,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Jan Mogensen 02:22:39,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Marathon
Frederik Lassen 02:49:30,0 København 18-05-2008
Per Arne Simonsen 02:54:42,0 Odense 21-09-2008
Carsten Andersen 03:06:55,0 Berlin 28-09-2008
Søren Steffen 03:11:40,0 Berlin 28-09-2008
Niels Bak 03:19:15,0 Berlin 28-09-2008
Lars Bo Simper 03:29:43,0 Odense 21-09-2008
Henrik Teichmann 03:33:03,0 København 18-05-2008
Claus Ø. Christensen 03:36:08,0 Skjern 26-04-2008
Niels Duedahl 03:38:37,0 Berlin 28-09-2008
Claus Ø. Christensen 03:47:71,0 Randers 15-03-2008
Bent Sørensen 03:48:59,0 København 18-05-2008
Erik Linde Jakobsen 03:56:54,0 København 18-05-2008
Per Krone Hansen 03:57:57,0 Athen 09-11-2008
Ole Birch 04:03:47,0 Athen 09-11-2008
Torben Sørensen 04:09:02,0 Kyffhäuser 12-04-2008
100 km
Cllaus Ø. Christensen 10:39:18,0 Fredericia 14-06-2008
1/2 marathon
Bo Staghøj Knudsen 02:10:09, Vejle 19-10-2008
Herrer gruppe 30
1/2 marathon
Jan Mogensen 02:22:39,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Herrer gruppe 35
5000 m
Frederik Lassen 00:17:36,4 Svendborg 29-05-2008
1/2 marathon
Frederik Lassen 01:22:40,0 Taulov 17-03-2008
Marathon
Frederik Lassen 02:49:30,0 København 18-05-2008
Herrer gruppe 40
1/2 marathon
Niels Bak 01:33:13,0 Korup 06-04-2008
Marathon
Niels Bak 03:19:15,0 Berlin 28-09-2008
Herrer gruppe 45
5000 m
Jens Pedersen 00:17:48,35 Tårnby 24-08-2008
1000 m
Jens Pedersen 00:38:21,1 Vejle 05-06-2008
1/2 marathon
Søren Steffen 01:27:18,0 Storebælt 31-05-2008
Per Jensen 01:37:30,0 Storebælt 31-05-2008
Claus Ø. Christensen 01:39:42,0 Odense 31-08-2008
Henrik Teichmann 01:40:12,0 Korup 06-04-2008
Morten Heitmann 01:41:06,0 Storebælt 31-05-2008
Marathon
Søren Steffen 03:11:40,0 Berlin 28-09-2008
Henrik Teichmann 03:33:03,0 København 18-05-2008
Claus Ø. Christensen 03:36:08,0 Skjern 26-04-2008
Niels Duedahl 03:38:37,0 Berlin 28-09-2008
100 km
Cllaus Ø. Christensen 10:39:18,0 Fredericia 14-06-2008
Herrer gruppe 50
10 km landevej
Per Arne Simonsen 00:35:09,0 Århus 29-03-2008
1/2 marathon
Per Arne Simonsen 01:18:19,0 Lillebælt 03-05-2008
Per Krone Hansen 01:42:18,0 Odense 31-08-2008
Ole Birch 01:46:59,0 Odense 31-08-2008
Marathon
Per Arne Simonsen 02:54:42,0 Odense 21-09-2008
Per Krone Hansen 03:57:57,0 Athen 09-11-2008
Ole Birch 04:03:47,0 Athen 09-11-2008
Herrer gruppe 55
10 km landevej
Kurt Slabiak 00:49:28,0 Odense 31-08-2008
1/2 marathon
Carsten Andersen 01:30:58,0 Odense 31-08-2008
Kurt Slabiak 02:00:04,0 Storebælt 31-05-2008
Allan Legaard 02:07:43,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Marathon
Carsten Andersen 03:06:55,0 Berlin 28-09-2008
Torben Sørensen 04:09:02,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Herrer gruppe 60
10 km landevej
Keld Brandt 00:45:44,0 Odense 01-05-2008
1/2 marathon
Bent Sørensen 01:40:48,0 Odense 31-08-2008
Keld Brandt 01:43:55,0 Odense 31-08-2008
Marathon
Lars Bo Simper 03:29:43,0 Odense 21-09-2008
Bent Sørensen 03:48:59,0 København 18-05-2008
Erik Linde Jakobsen 03:56:54,0 København 18-05-2008
Herrer gruppe 65
1/2 marathon
Per Otto Bülck 02:06:58,0 Lyngby 27-04-2008

Årsstatistik 2008 - Kvinder

ÅRSSTATISTIK 2008 - KVINDER

Kvindelig ungdom   - 12 år
60 m
Marie Feldskov Hansen 10,32 Odense 04-10-2008
Anna Ahrendsen 12,62 Odense 04-10-2008
400 m
Marie Feldskov Hansen

01:18:84

Odense 04-10-2008
Længdespring
Marie Feldskov Hansen 3,18 Odense 04-10-2008 med zoneafsæt
Anna Ahrendsen 2,84 Odense 04-10-2008
Boldkast
Marie Feldskov Hansen 19,33 Odense 04-10-2008
Kvindelig ungdom 13-14 år
80 m
Sara Pallesen 13,67 Odense 04-10-2008
Længdespring
Sara Pallesen 3,13 Odense 04-10-2008
Kuglestød
Sara Pallesen 7,82 Odense 04-10-2008
Boldkast
Sara Pallesen 23,09 Svendborg 09-08-2008
Spydkast
Sara Pallesen 11,23 Odense 04-10-2008
Kvindelig ungdom 15-16 år
1500 m
Marie Heitmann 05:57,2 Skive 07-06-2008
3000 m
Marie Heitmann 12:36,4 Skive 08-06-2008
Kvinder junior 19-21 år
800 m
Stine Samsø 02:28,5 Skive 08-06-2008
1500 m
Sandra Pouplier 05:38,9 Hvidovre 13-09-2008
Stine Samsø 06:15,6 Skive 07-06-2008
3000 m
Sandra Pouplier 12:36,4 Hvidovre 14-09-2008
10 km landevej
Sandra Pouplier 49:59,0 Århus 29-03-2008
1/2 marathon
Sandra Pouplier 01:55:01,0 Lyngby 27-04-2008
Kvinder senior
10 km landevej
Kirsa Skov 00:45:25, Århus 29-03-2008
Ulla Andersen 00:50:07 Odense 01-05-2008
Anni Birch 01:13:30,0 Athen 09-11-2008
1/2 marathon
Kirsa Skov 01:40:59,0 Lyngby 27-04-2008
Hanne Fransson 01:43:04,0 Lillebælt 03-05-2008
Birthe T. Hansen 01:43:19,0 Lyngby 27-04-2008
Anette Holm 01:45:35,0 Korup 06-04-2008
Ulla Andersen 01:52:06,0 Odense 31-08-2008
Pauine Martin 01:53:59,0 Odense 21-09-2008
Marie Lützen 01:54:10,0 Odense 21-09-2008
Lisbeth Runager 02:01:30,0 Odense 21-09-2008
Kirsten Bakkegaard 02:16:44,0 Odense 31-08-2008
Anette Lassen 02:19:16,0 Odense 21-09-2008
Åse Bülck 02:25:55,0 Lyngby 27-04-2008
Lis Sørensen 02:31:02,0 Odense 21-09-2008
Pia S. Jessen 02:31:09,0 Odense 21-09-2008
Lone Jakobsen 02:32:58,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Annie Birch 02:35:29,0 Odense 21-09-2008
Gitte Notlev 02:36:01,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Anette Jepsen 02:40:16,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Lis Wilde 02:46:13,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Marathon
Hanne Fransson 03:44:37,0 Odense 21-09-2008
Lone Jakobsen 04:52:39,0 København 18-05-2008
Anette Lassen 04:52:53,0 København 18-05-2008
Lisbeth Runager 04:55:31,0 Hamburg 27-04-2008
Kisten Bakkegaard 04:56:39,0 København 18-05-2008
Lis Wilde 04:56:39,0 København 18-05-2008
Gitte Notlev 04:57:30,0 Hamburg 27-04-2008
Kvinder gruppe 40
1/2 marathon
Marie Lützen 01:54:10,0 Odense 21-09-2008
Kvinder gruppe 45
1/2 marathon
Anette Holm 01:45:35,0 Korup 06-04-2008
Pauine Martin 01:53:59,0 Odense 21-09-2008
Pia S. Jessen 02:31:09,0 Odense 21-09-2008
Lisbeth Runager 02:01:30,0 Odense 21-09-2008
Gitte Notlev 02:36:01,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Anette Jepsen 02:40:16,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Marathon
Lisbeth Runager 04:55:31,0 Hamburg 27-04-2008
Gitte Notlev 04:57:30,0 Hamburg 27-04-2008
Kvinder gruppe 50
1/2 marathon
Kirsten Bakkegaard 02:16:44,0 Odense 31-08-2008
Lis Sørensen 02:31:02,0 Odense 21-09-2008
Lis Wilde 02:46:13,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Marathon
Kisten Bakkegaard 04:56:39,0 København 18-05-2008
Lis Wilde 04:56:39,0 København 18-05-2008
Kvinder gruppe 55
10 km landevej
Anni Birch 01:13:30,0 Athen 09-11-2008
1/2 marathon
Hanne Fransson 01:43:04,0 Lillebælt 03-05-2008
Anette Lassen 02:19:16,0 Odense 21-09-2008
Lone Jakobsen 02:32:58,0 Kyffhäuser 12-04-2008
Annie Birch 02:35:29,0 Odense 21-09-2008
Marathon
Hanne Fransson 03:44:37,0 Odense 21-09-2008
Lone Jakobsen 04:52:39,0 København 18-05-2008
Anette Lassen 04:52:53,0 København 18-05-2008
Kvinder gruppe 60
1/2 marathon
Birthe T. Hansen 01:43:19,0 Lyngby 27-04-2008
Åse Bülck 02:25:55,0 Lyngby 27-04-2008
Kvinder gruppe 65
10 km landevej
Ulla Andersen 00:50:07,0 Odense 01-05-2008
1/2 marathon
Ulla Andersen 01:52:06,0 Odense 31-08-2008