Generelt

Generelt om SG-Atletik

Galleri - Klubtur Prag 2011

Se de dejlige billeder fra en god klubtur til halvmaraton i Prag 2011 - klik her

Indmeldelse

For at blive medlem i SG-Atletik skal du via Svendborg Gymnastikforenings hjemmeside.

Hvis du er nyt medlem eller skal forny dit medlemskab til senior-/motionstræning kan du tilmeld dig ved at klikke - her .

Hvis du er nyt medlem eller skal forny dit medlemskab til børne-/ungdomstræning kan du tilmeld dig ved at klikke - her .

Er du medlem fra sidste år og ønsker at forny dit medlemskab, kan du logge dig på med det login, du fik tilsendt sidste år til din mailadresse eller mobiltelefon.

Årsstatistik 2009 - Ungdom

ÅRSSTATISTIK 2009 - Ungdom





Kvindelig ungdom - 12 år



60 m



Kajta Frandsen 00.00:09,8 05-06-2009
Anna Arentsen 00:00:10,5 05-06-2009
Laura Theilhøj 00:00:10,6 05-06-2009
Emilie Theilhøj 00:00:11,7 05-06-2009
Ida Arentsen 00:00:12,4 05-06-2009
Katrina Buchardt-Sørensen 00:00:12,5 05-06-2009
Mathilde Feldskov 00:00:12,6 Ringe 29-05-2009
80 m
Marie Feldskov 00:00:12,4 05-06-2009
Mette Clausen 00:00:14,1 05-06-2009
400 m
Kajta Frandsen 00:01:26,5 05-06-2009
Anna Arentsen 00:01:28,0 Ringe 29-05-2009
Laura Theilhøj 00:01:29,1 Nyborg 21-04-2009
Emilie Theilhøj 00:01:43,5 05-06-2009
Katrina Buchardt-Sørensen 00:01:46,8 05-06-2009
Ida Arentsen 00:01:49,0 05-06-2009
Mathilde Felskov 00:01:49,6 05-06-2009
800 m
Marie Feldskov 00:02:52,7 05-06-2009
Længdespring
Marie Feldskov 3,36 05-06-2009
Kajta Frandsen 3,35 05-06-2009
Laura Theilhøj 3,17 05-06-2009
Anna Arentsen 3,10 05-06-2009
Mette Clausen 2,98 05-09-2009
Katrina Buchardt-Sørensen 2,42 05-06-2009
Mathilde Feldskov 2,40 05-06-2009
Emilie Theilhøj 2,05 05-06-2009
Højdespring
Marie Feldskov 1,20 05-06-2009
Kajta Frandsen 1,10 05-06-2009
Marie Feldskov 1,10 Ringe 29-05-2009
Mette Clausen 1,00 Nyborg 21-04-2009
Boldkast
Marie Feldskov 23,31 Ringe 29-05-2009
Laura Theilhøj 21,08 05-06-2009
Kajta Frandsen 19,82 05-06-2009
Anna Arentsen 13,99 05-06-2009
Mathilde Feldskov 9,14 05-06-2009
Katrina Buchardt-Sørensen 8,74 05-06-2009
Ida Arentsen 8,18 05-06-2009
Emilie Theilhøj 7,99 Nyborg 21-04-2009
Kuglestød
Marie Feldskov 7,19 05-06-2009
Mette Clausen 5,01 05-06-2009
Kvindelig ungdom 13-14 år
80 m
Anna Balslev 00:00:12,9 05-06-2009
100 m
Sara Pallesen 00:00:16,0 05-06-2009
800 m
Sara Pallesen 00:03:28,6 Ringe 29-05-2009
Højdespring
Anna Balslev 1,15 05-06-2009
Diskoskast
Sara Pallesen 15,57 Ringe 29-05-2009
Længdespring
Anna Balslev 3,35 05-06-2009
Sara Pallesen 3,25 05-06-2009
Kuglestød
Sara Pallesen 6,54 Ringe 29-05-2009
Anna Balslev 5,43 05-06-2009
Spydkast
Sara Pallesen 11,17 Nyborg 21-04-2009
Kvindelig ungdom 15-16 år
100 m
Sarah Frandsen 00:00:15,20 Nyborg 21-04-2009
800 m
Sarah Fransen 00:02:56,5 05-06-2009
Højdespring
Sarah Frandsen 1,40 Ringe 29-05-2009
Længdespring
Sarah Fransen 4,40 05-06-2009
Kuglestød
Sarah Fransen 6,94 05-06-2009





Kvinder junior 19-21 år



800 m



Stine Samsø 00:02:36,34 Skive 07-06-2009
1500 m
Stine Samsø 00:05:17,8 Skive 06-06-2009
Sandra Pouplier 00:05:47,24 Skive 06-06-2009
3000 m
Sandra Pouplier 00:12:32,07 Skive 07-06-2009





Mandlig ungdom -12 år



60 m



Tobias Eggert 00:00:09,2 05-06-2009
Gustav Nogel Madsen 00:00:09,75 Odense 20-06-2009
Mikkel Fischer 00:00:09,8 05-06-2009
Jeppe Pedersen 00:00:10,07 Odense 20-06-2009
Jeppe Jensen 00:00:10,3 05-06-2009
Pelle Lindenhoff 00:00:10,4 05-06-2009
Karl Johan Feldskov 00:00:11,05 Odense 20-06-2009
Andreas Eggert 00:00:11,2 05-06-2009
Anders Banke 00:00:11,4 05-06-2009
80 m



Andreas Ishøj 00:00:14,2 Ringe 29-05-2009
400 m
Tobias Eggert 00:01:09,32 Odense 20-06-2009
Mikkel Fischer 00:01:14,78 Odense 20-06-2009
Gustav Nogel Madsen 00:01:15,50 Odense 20-06-2009
Jeppe Pedersen 00:01:22,5 05-06-2009
Jeppe Jensen 00:01:26,5 05-06-2009
Karl Johan Feldskov 00:01:27,64 Odense 20-06-2009
Pelle Lindenhoff 00:01:28,4 05-06-2009
Andreas Eggert 00:01:34,8 05-06-2009
60 m hæk
Gustav Nogel Madsen 00:00:12,97 Odense 20-06-2009
Højdespring
Tobias Eggert 1,15 Ringe 29-05-2009
Karl-Johan Feldskov 1,00 Ringe 29-05-2009
Længdespring
Tobias Eggert 3,87 05-06-2009
Jeppe Pedersen 3,67 05-06-2009
Gustav Nogel Madsen 3,62 Ringe 29-05-2009
Mikkel Fischer 3,53 Odense 20-06-2009
Jeppe Jensen 3,46 05-06-2009
Andreas Ishøj 3,28 Nyborg 21-04-2009
Anders Banke 3,03 05-06-2009
Karl Johan Feldskov 3,02 Odense 20-06-2009
Andreas Eggert 2,96 05-06-2009
Pelle Lindenhoff 2,78 05-06-2009
Boldkast
Gustav Nogel Madsen 40,87 05-06-2009
Mikkel Fischer 36,23 Ringe 29-05-2009
Anders Banke 35,09 05-06-2009
Karl-Johan Feldskov 34,81 Ringe 29-05-2009
Jeppe Pedersen 32,78 05-06-2009
Jeppe Jensen 27,09 05-06-2009
Andreas Ishøj 24,63 Ringe 29-05-2009
Pelle Lindenhoff 20,62 Ringe 29-05-2009
Andreas Eggert 20,44 Ringe 29-05-2009
Kuglestød
Mikkel Fischer 7,88 05-06-2009
Tobias Eggert 7,64 Ringe 29-05-2009
Jeppe Pedersen 6,65 Ringe 29-05-2009
Andreas Ishøj 5,34 Nyborg 21-04-2009
Mandlig ungdom 13-14 år



100 m



Jonathan Lundstrøm 00:00:15,6 Ringe 29-05-2009
600 m
Peter Moritzen 00:02:10,86 Odense 20-06-2009
800 m
Mathias Koldby 00:02:33,20 Skive 07-06-2009
Anders Koldby 00:02:35,35 Skive 07-06-2009
Jonathan Lundstrøm 00:02:56,7 Ringe 29-05-2009
1500 m
Mathias Koldby 00:05:14,20 Skive 06-06-2009
Anders Koldby 00:05:22,95 Skive 06-06-2009
10 km landevej
Mathias Koldby 00:43:19,0 Odense 30-08-2009
Anders Koldby 00:45:58,0 Odense 30-08-2009
Højdespring
Jonathan Lundstrøm 1,05 Ringe 29-05-2009
Længdespring
Jonathan Lundstrøm 3,73 Ringe 20-05-2009
Kuglestød
Jonathan Lundstrøm 4,84 Ringe 29-05-2009
Mandlig ungdom 15-16 år
100 m
Anders Clausen 00:00:15,3 05-06-2009
Længdespring
Anders Clausen 3,25 05-06-2009
Kuglestød
Anders Clausen 4,17 05-06-2009
Spydkast
Anders Clausen 10,35 05-06-2009





Mandlig ungdom 17-18 år



100 m



Peter Jeppesen 00:00:13,75 Odense 20-06-2009
800 m
Mads Olsen 00:02:07,04 Esbjerg 05-09-2009
1500 m
Peter Jeppesen 00:05:12,62 Odense 20-06-2009





Herrer junior



1/2 marathon
Kim Hammerich 01:21:37,0 Lyngby 26-04-2009
Marathon
Kim Hammerich 03:01:05,0 Hillerød 01-11-2009


















































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Årsstatistik 2010 - Vet./Seniores

 

Kvinder senior
5000 m Nina Beck 00:18:47,0 Svendborg 27-05-2010
10 km landevej Nina Beck 00:38:49,0 Rønne 30-07-2010
Ulla Andersen 00:49:40,0 Odense 29-08-2010
Birthe Hansen 00:50:37,0 Tangermünde 11-04-2010
Lisbeth Beck 00:53:27,0 Tangermünde 11-04-2010
Jytte Skovlund Roed 00:58:19,0 Tangermünde 11-04-2010
Conni Pedersen 01:02:19,0 Tangermünde 11-04-2010
Margit Nørregaard 01:03:11,0 Tangermünde 11-04-2010
Kirsten Bakkegaard 01:04:35,0 Tangermünde 11-04-2010
Pia Jessen 01:04:39,0 Tangermünde 11-04-2010
Susanne Ferndal 01:05:29,0 Tangermünde 11-04-2010
Aase Bülck 01:05:53,0 Tangermünde 11-04-2010
Jette Dissing 01:06:29,0 Tangermünde 11-04-2010
Eve
Eve Mortensen
01:10:05,0 Tangermünde 11-04-2010
Lis Wilde 01:10:09,0 Tangermünde 11-04-2010
Jette Lai Nielsen
Jette Lai Nielsen
01:10:10,0 Tangermünde 11-04-2010
Lise Simper 01:14:13,0 Tangermünde 11-04-2010
Lis Sørensen 01:20:50,0 Tangermünde 11-04-2010
Hanne Cheller 01:21:15,0 Tangermünde 11-04-2010
Lone Jakobsen 01:21:15,0 Tangermünde 11-04-2010
Annie Birch 01:22:03,0 Tangermünde 11-04-2010
Karen Lauridsen 01:25:54,0 Tangermünde 11-04-2010
1/2 marathon Nina Beck 01:27:59,0 Odense 15-08-2010
Anette Holm 01:44:17,0 Lillebælt 08-05-2010
Alice Kristensen 01:49:31,0 Øresund 12-06-2010
Ulla Andersen 01:50:30,0 Øresund 12-06-2010
Marie Lützen 01:52:02,0 Øresund 12-06-2010
Margit Nørregaard 02:11:07,0 Lillebælt 08-05-2010
Pauline Martin 02:11:28,0 Tangermünde 11-04-2010
Bente Falk Jensen 02:26:13,0 Tangermünde 11-04-2010
Jette Dissing 02:28:29,0 Øresund 12-06-2010
Marathon Hanne Fransson 03:53:56,0 Tangermünde 11-04-2010
Alice Kristensen 03:58:47,0 Skjern 24-04-2010
Bente Falk Jensen 05:28:17,0 København 23-05-2010
Kvinder gruppe 45
1/2 marathon Anette Holm 01:44:17,0 Lillebælt 08-05-2010
Alice Kristensen 01:49:31,0 Øresund 12-06-2010
Marie Lützen 01:52:02,0 Øresund 12-06-2010
Pauline Martin 02:11:28,0 Tangermünde 11-04-2010
Bente Falk Jensen 02:26:13,0 Tangermünde 11-04-2010
Marathon Alice Kristensen 03:58:47,0 Skjern 24-04-2010
Bente Falk Jensen 05:28:17,0 København 23-05-2010
Kvinder gruppe 50
10 km landevej Margit Nørregaard 01:03:11,0 Tangermünde 11-04-2010
Kirsten Bakkegaard 01:04:35,0 Tangermünde 11-04-2010
Pia Jessen 01:04:39,0 Tangermünde 11-04-2010
Lis Wilde 01:10:09,0 Tangermünde 11-04-2010
Jette Lai Nielsen
Jette Lai Nielsen
01:10:10,0 Tangermünde 11-04-2010
1/2 marathon Margit Nørregaard 02:11:07,0 Lillebælt 08-05-2010
Kvinder gruppe 55
10 km landevej Jytte Skovlund Roed 00:58:19,0 Tangermünde 11-04-2010
Conni Pedersen 01:02:19,0 Tangermünde 11-04-2010
Susanne Ferndal 01:05:29,0 Tangermünde 11-04-2010
Lise Simper 01:14:13,0 Tangermünde 11-04-2010
Lis Sørensen 01:20:50,0 Tangermünde 11-04-2010
Hanne Cheller 01:21:15,0 Tangermünde 11-04-2010
Annie Birch 01:22:03,0 Tangermünde 11-04-2010
Karen Lauridsen 01:25:54,0 Tangermünde 11-04-2010
Marathon Hanne Fransson 03:53:56,0 Tangermünde 11-04-2010
Kvinder gruppe 60
10 km landevej Aase Bülck 01:05:53,0 Tangermünde 11-04-2010
Eve
Eve Mortensen
01:10:05,0 Tangermünde 11-04-2010
Lone Jakobsen 01:21:15,0 Tangermünde 11-04-2010
Kvinder gruppe 65
10 km landevej Birthe Hansen 00:50:37,0 Tangermünde 11-04-2010
Lisbeth Beck 00:53:27,0 Tangermünde 11-04-2010
Jette Dissing 01:06:29,0 Tangermünde 11-04-2010
1/2 marathon Jette Dissing 02:28:29,0 Øresund 12-06-2010
Kvinder gruppe 70
10 km landevej Ulla Andersen 00:49:40,0 Odense 29-08-2010
1/2 marathon Ulla Andersen 01:50:30,0 Øresund 12-06-2010
Herrer senior
10 km landevej Jens Pedersen 00:39:17,0 Odense 29-08-2010
Niels Duedahl 00:41:07,0 Odense 21-03-2010
Keld Bo Larsen 00:41:52,0 Odense 29-08-2010
Carsten Andersen 00:42:16,0 Århus 28-03-2010
Ole Birch 00:46:26,0 Tangermünde 11-04-2010
Per Jensen 00:46:51,0 Tangermünde 11-04-2010
Jørn-Iver Beck 00:49:29,0 Tangermünde 11-04-2010
Allan Legaard 00:52:49,0 Tangermünde 11-04-2010
Bent Lauridsen 00:54:48,0 Tangermünde 11-04-2010
Allan Roed 00:54:58,0 Tangermünde 11-04-2010
Erling Hansen 00:58:20,0 Tangermünde 11-04-2010
1/2 marathon Per Arne Simonsen 01:19:22,0 Lyngby 25-04-2010
Kim Koldby 01:27:51,0 Odense 29-08-2010
Lars Frederiksen 01:27:57,0 Tangermünde 11-04-2010
Søren Steffen 01:28:55,0 Lillebælt 08-05-2010
Jens Pedersen 01:31:13,0 Odense 19-09-2010
Niels Duedahl 01:32:17,0 Tangermünde 11-04-2010
Torben Sørensen 01:38:32,0 Tangermünde 11-04-2010
Morten Heitmann 01:38:58,0 Odense 29-08-2010
Lars Bo Simper 01:43:25,0 Tangermünde 11-04-2010
Per Krone 01:46:05,0 Tangermünde 11-04-2010
Ole Birch 01:47:46,0 Odense 29-08-2010
Jens Erik Poulsen 01:49:21,0 Odense 19-09-2010
Claus Ørsted 01:50:17,0 Lillebælt 08-05-2010
Leif Mortensen 01:50:24,0 Tangermünde 11-04-2010
Bo Staghøj Knudsen 02:09:36,0 Odense 29-08-2010
Per Otto Bülck 02:22:42,0 Tangermünde 11-04-2010
Marathon Søren Steffen 03:13:55,0 Berlin 26-09-2010
Carsten Andersen 03:14:33,0 Odense 19-09-2010
Kim Koldby 03:30:56,0 Berlin 26-09-2010
Lars Bo Simper 03:32:34,0 Odense 19-09-2010
Jens Vogn 03:36:26,0 Berlin 26-09-2010
Claus Ørsted 03:58:46,0 Skjern 24-04-2010
Jens Erik Sørensen 04:43:32,0 Odense 19-09-2010
Højdespring Gilbert Jespersen 1,45 Flensborg 01-06-2010
Herrer gruppe 40
1/2 marathon Lars Frederiksen 01:27:57,0 Tangermünde 11-04-2010
Herrer gruppe 45
10 km landevej Jens Pedersen 00:39:17,0 Odense 29-08-2010
Niels Duedahl 00:41:07,0 Odense 21-03-2010
1/2 marathon Søren Steffen 01:28:55,0 Lillebælt 08-05-2010
Jens Pedersen 01:31:13,0 Odense 19-09-2010
Niels Duedahl 01:32:17,0 Tangermünde 11-04-2010
Morten Heitmann 01:38:58,0 Odense 29-08-2010
Jens Erik Poulsen 01:49:21,0 Odense 19-09-2010
Leif Mortensen 01:50:24,0 Tangermünde 11-04-2010
Marathon Søren Steffen 03:13:55,0 Berlin 26-09-2010
Jens Vogn 03:36:26,0 Berlin 26-09-2010
Jens Erik Sørensen 04:43:32,0 Odense 19-09-2010
Herrer gruppe 50
10 km landevej Per Jensen 00:46:51,0 Tangermünde 11-04-2010
Allan Roed 00:54:58,0 Tangermünde 11-04-2010
1/2 marathon Per Arne Simonsen 01:19:22,0 Lyngby 25-04-2010
Kim Koldby 01:27:51,0 Odense 29-08-2010
Per Krone 01:46:05,0 Tangermünde 11-04-2010
Claus Ørsted 01:50:17,0 Lillebælt 08-05-2010
Marathon Kim Koldby 03:30:56,0 Berlin 26-09-2010
Claus Ørsted 03:58:46,0 Skjern 24-04-2010
Herrer gruppe 55
10 km landevej Keld Bo Larsen 00:41:52,0 Odense 29-08-2010
Carsten Andersen 00:42:16,0 Århus 28-03-2010
Ole Birch 00:46:26,0 Tangermünde 11-04-2010
Allan Legaard 00:52:49,0 Tangermünde 11-04-2010
1/2 marathon Torben Sørensen 01:38:32,0 Tangermünde 11-04-2010
Ole Birch 01:47:46,0 Odense 29-08-2010
Marathon Carsten Andersen 03:14:33,0 Odense 19-09-2010
Højdespring Gilbert Jespersen 1,45 Flensborg 01-06-2010
Herrer gruppe 60
10 km landevej Jørn-Iver Beck 00:49:29,0 Tangermünde 11-04-2010
Bent Lauridsen 00:54:48,0 Tangermünde 11-04-2010
1/2 marathon Lars Bo Simper 01:43:25,0 Tangermünde 11-04-2010
Marathon Lars Bo Simper 03:32:34,0 Odense 19-09-2010
Herrer gruppe 65
10 km landevej Erling Hansen 00:58:20,0 Tangermünde 11-04-2010
1/2 marathon Per Otto Bülck 02:22:42,0 Tangermünde 11-04-2010

Galleri - Kvindeløb 2010

Se de spændende billeder fra Kvindeløbet 2010 - klik her

Billeder fra Kvindeløbet 2010

 

Se billeder fra Kvindeløbet 1. september ved at klikke her

Atletikafdelingen

 

Atletikafdelingen

Atletikafdelingen er delt op i forskellige udvalg for at fordele arbejdsopgaverne så fornuftigt som muligt.

Kontaktpersonerne i disse udvalg samt andre praktiske oplysninger findes herunder.

ATLETIKUDVALGET:

Formand Allan Roed 62 22 25 60
FU Carsten Andersen 25 57 70 24
FU Jens Pedersen 62 24 17 00
Seniorudvalg Susanne Jensen 62 21 01 83
Ungdomsudvalg Susanne Jensen 62 21 01 83
Veteranudvalg Søren Stefffen

 

Øvrige:

Internettet Allan Roed 62 22 25 60

SG’S KONTOR

SG-Huset

Ryttervej 70

5700 Svendborg

Tlf. 62 22 80 00

Fax 62 80 01 85

Internetadr.: www.svendborg-gf.dk

E-mail: Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Åbningstider:

Mandag, onsdag og torsdag kl. 8.15 - 13.00,

Tirsdag kl. 16.15 - 19.15,

Fredag lukket

Svendborg Gymnastikforenings hovedbestyrelse:

 

Formand Michael Bjørn
Næstformand Kasper Føns
Kasserer Gunnar Henriksen, Kærvej 33, 5762 V. Skerninge 62 24 22 32
Gymnastikafd..

Atletikafd. Allan Roed, Wandallsvænget 43, 5700 Svendborg. 62 22 25 60
Trampolinafd. ?

Haludvalget Niels Thygesen