Generelt

Generelt om SG-Atletik

Årets resultater 2016

Aldersgrupper/Disciplin Navn Resultater Løb Res Kast/Spring Sted Dato
Mandlig ungdom 13-14 år          
200 m Mario Domino 00:00:34,12   Skive 19-06-2016
           
Herrer junior 19-21 år          
1500 m Mathias Koldby 00:04:09,2   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Mathias Koldby 00:15:11,51   Århus 28-08-2016
           
10 km landevej Mathias Koldby 00:31:39,0   Middelfart 12-03-2016
  Tedros Gebremedhen 00:36:00,0   Middelfart 12-03-2016
           
1/2 marathon Mathias Koldby 01:11:22,0   Vejle 23-10-2016
  Mathias Koldby 01:14:19,0   Middelfart 07-05-2016
           
Herrer senior 22-29 år          
1500 m Bo Jørgensen 00:05:22,5   Svendborg 16-08-2016
           
10 km landevej Mebrahtom Tesfamichael 00:33:21,0   Middelfart 12-03-2016
  Awet Fikadu 00:34:24,0   Middelfart 12-03-2016
  Niels Søndergaard 00:37:29,0   Middelfart 12-03-2016
           
Spydkast Bo Jørgensen   45,31 Svendborg 14-06-2016
           
Herrer gruppe 30          
3000 m Andreas Olsen 00:09:46,6   Svendborg 16-08-2016
  Morten Vollerup 00:10:03,7   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Andreas Olsen 00:17:15,0   Svendborg 14-06-2016
  Morten Vollerup 00:18:05,0   Svendborg 14-06-2016
  Matthias Petersen 00:20:26,9   Svendborg 14-06-2016
           
10 km landevej Morten Vollerup 00:37:52,0   Middelfart 12-03-2016
  Matthias Pedersen 00:39:20,0   Middelfart 12-03-2016
           
1/2 marathon Matthias Pedersen 01:26:45,0   Middelfart 07-05-2016
  Morten Voillerup 01:28:14,0   Korup 03-04-2016
           
Herrer gruppe 40          
1500 m Lars Larsen 00:05:05,4   Svendborg 16-08-2016
           
3000 m Peter Albertsen 00:11:34,7   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Lars Larsen 00:18:57,9   Svendborg 14-06-2016
           
Herrer gruppe 45          
5000 m Kim Lindberg 00:20:12,9   Svendborg 14-06-2016
           
Herrer gruppe 50          
1/2 marathon Torben Hermansen 01:29:21,0   Odense 02-10-2016
  Torben Hermansen 01:43:11,0   Middelfart 07-05-2016
           
Herrer gruppe 55          
3000 m Ulrik Clausen 00:13:46,9   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Jan Frydenborg 00:21:40,7   Svendborg 14-06-2016
  Per Andersen 00:23:00,7   Svendborg 14-06-2016
  Ulrik Clausen 00:23:02,9   Svendborg 14-06-2016
           
Herrer gruppe 60          
1500 m Keld Bo Larsen 00:05:45,8   Svendborg 16-08-2016
  Ole Birch 00:05:50,2   Svendborg 16-08-2016
           
3000 m Henrik Teichmann 00:13:47,1   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Jan Brandt 00:21:58,8   Svendborg 14-06-2016
  Keld Bo Larsen 00:22:45,0   Svendborg 14-06-2016
           
Herrer gruppe 65          
3000 m Sven Madsen 00:12:57,7   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Sven Madsen 00:22:36,5   Svendborg 14-06-2016
           
1/2 marathon Jon Rasmussen 01:55:58,0   Middelfart 07-05-2016
  Anders Jørgen Jensen 02:24:30,0   Middelfart 07-05-2016
           
Diskoskast Gilbert Jespersen   33,38 Svendborg 16-08-2016
           
Højdespring Gilbert Jespersen   1,35 Randers 26-06-2016
  Gilbert Jespersen   1,30 Svendborg 14-06-2016
           
Kuglestød Gilbert Jespersen   8,69 Randers 26-06-2016
  Gilbert Jespersen   8,16 Svendborg 16-08-2016
           
Spydkast Gilbert Jespersen   30,09 Greve 13-08-2016
  Gilbert Jespersen   29,63 Svendborg 14-06-2016
           
Herrer gruppe 70          
3000 m Jørn-Iver Beck 00:16:44,9   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Jørn-Iver Beck 00:26:46,9   Svendborg 14-06-2016
           
1/2 marathon Ole Bekker 02:49:23,0   Middelfart 07-05-2016
           
Herrer senior          
1500 m Lars Larsen 00:05:05,4   Svendborg 16-08-2016
  Bo Jørgensen 00:05:22,5   Svendborg 16-08-2016
  Keld Bo Larsen 00:05:45,8   Svendborg 16-08-2016
  Ole Birch 00:05:50,2   Svendborg 16-08-2016
           
3000 m Andreas Olsen 00:09:46,6   Svendborg 16-08-2016
  Morten Vollerup 00:10:03,7   Svendborg 16-08-2016
  Peter Albertsen 00:11:34,7   Svendborg 16-08-2016
  Sven Madsen 00:12:57,7   Svendborg 16-08-2016
  Ulrik Clausen 00:13:46,9   Svendborg 16-08-2016
  Henrik Teichmann 00:13:47,1   Svendborg 16-08-2016
  Jørn-Iver Beck 00:16:44,9   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Andreas Olsen 00:17:15,0   Svendborg 14-06-2016
  Morten Vollerup 00:18:05,0   Svendborg 14-06-2016
  Lars Larsen 00:18:57,9   Svendborg 14-06-2016
  Kim Lindberg 00:20:12,9   Svendborg 14-06-2016
  Matthias Petersen 00:20:26,9   Svendborg 14-06-2016
  Jan Frydenborg 00:21:40,7   Svendborg 14-06-2016
  Jan Brandt 00:21:58,8   Svendborg 14-06-2016
  Sven Madsen 00:22:36,5   Svendborg 14-06-2016
  Keld Bo Larsen 00:22:45,0   Svendborg 14-06-2016
  Per Andersen 00:23:00,7   Svendborg 14-06-2016
  Ulrik Clausen 00:23:02,9   Svendborg 14-06-2016
  Jørn-Iver Beck 00:26:46,9   Svendborg 14-06-2016
           
10 km landevej Mebrahtom Tesfamichael 00:33:21,0   Middelfart 12-03-2016
  Awet Fikadu 00:34:24,0   Middelfart 12-03-2016
  Niels Søndergaard 00:37:29,0   Middelfart 12-03-2016
  Morten Vollerup 00:37:52,0   Middelfart 12-03-2016
  Matthias Pedersen 00:39:20,0   Middelfart 12-03-2016
           
1/2 marathon Matthias Pedersen 01:26:45,0   Middelfart 07-05-2016
  Morten Voillerup 01:28:14,0   Korup 03-04-2016
  Torben Hermansen 01:29:21,0   Odense 02-10-2016
  Torben Hermansen 01:43:11,0   Middelfart 07-05-2016
  Jon Rasmussen 01:55:58,0   Middelfart 07-05-2016
  Anders Jørgen Jensen 02:24:30,0   Middelfart 07-05-2016
  Ole Bekker 02:49:23,0   Middelfart 07-05-2016
           
Spydkast Bo Jørgensen   45,31 Svendborg 14-06-2016
  Gilbert Jespersen   30,09 Greve 13-08-2016
  Gilbert Jespersen   29,63 Svendborg 14-06-2016
           
Diskoskast Gilbert Jespersen   33,38 Svendborg 16-08-2016
           
Højdespring Gilbert Jespersen   1,35 Randers 26-06-2016
  Gilbert Jespersen   1,30 Svendborg 14-06-2016
           
Kuglestød Gilbert Jespersen   8,69 Randers 26-06-2016
  Gilbert Jespersen   8,16 Svendborg 16-08-2016
           
Kvindelig ungdom 13-14 år          
80 m Klara Hinz 00:00:12,50   Odense 25-05-2016
  Maria Domino 00:00:13,20   Skive 18-06-2016
           
100 m Sissel Taylor 00:00:13,06   Skive 18-06-2016
           
200 m Sissel Taylor 00:00:26,95   Skive 19-06-2016
  Sissel Taylor 00:00:28,9   Svendborg 14-06-2016
           
Kvindelig ungdom 15-16 år          
200 m Viktorija Thomsen 00:00:31,8   Svendborg 14-06-2016
           
800 m Viktorija Thomsen 00:02:39,14   København 04-09-2016
           
1500 m Viktorija Thomsen 00:05:38,05   København 03-09-2016
  Viktorija Thomsen 00:05:57,5   Svendborg 16-08-2016
           
Kvinder senior 22-29 år          
5000 m Stine Samsø 00:20:27,4   Svendborg 14-06-2016
           
Kvinder gruppe 40          
10 km landevej Rikke Balle Rasmussen 00:40:32,0   Middelfart 12-03-2016
           
Kvinder gruppe 45          
3000 m Jane Nielsen 00:14:10,4   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Jane Nielsen 00:24:49,3   Svendborg 14-06-2016
           
Kvinder gruppe 50          
1/2 marathon Charlotte Larsen 02:07:55,0   Middelfart 07-05-2016
           
Kvinder gruppe 55          
3000 m Anette Holm 00:13:29,6   Svendborg 16-08-2016
           
1/2 marathon Margit Nørregaard 02:11:39,0   Middelfart 07-05-2016
           
Kvinder gruppe 70          
1/2 marathon Marianne Pallisgaard 02:07:52,0   Middelfart 07-05-2016
           
Kvinder senior          
3000 m Anette Holm 00:13:29,6   Svendborg 16-08-2016
  Jane Nielsen 00:14:10,4   Svendborg 16-08-2016
           
5000 m Stine Samsø 00:20:27,4   Svendborg 14-06-2016
  Jane Nielsen 00:24:49,3   Svendborg 14-06-2016
           
10 km landevej Rikke Balle Rasmussen 00:40:32,0   Middelfart 12-03-2016
           
1/2 marathon Marianne Pallisgaard 02:07:52,0   Middelfart 07-05-2016
  Charlotte Larsen 02:07:55,0   Middelfart 07-05-2016
  Margit Nørregaard 02:11:39,0   Middelfart 07-05-2016
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           

Årets resultater 2015

Aldersgrupper/Disciplin Navn Resultater Løb Resultater Kast/Spring Sted Dato
Herrer gruppe 30          
1/2 marathon Morten Vollerup 01:25:10,00   Middelfart 09-05-2015
  Matthias Pedersen 01:28:20,00   Middelfart 09-05-2015
           
10 km landevej Andreas Olsen 00:37:39,00   Ryslinge 06-09-2015
  Matthias Pedersen 00:39:19,00   Odense 18-04-2015
  Morten Vollerup 00:39:29,00   Middelfart 21-03-2015
           
5000 m Morten Vollerup 00:17:36,00   Odense 16-08-2015
  Matthias Pedersen 00:19:02,00   Odense 16-08-2015
           
Marathon Matthias Pedersen 03:15:29,00   Gran Canaria 31-12-2015
           
Herrer gruppe 50          
1/2 marathon Jens Pedersen 01:30:56,00   København 13-09-2015
           
10 km landevej Jens Pedersen 00:40:18,00   Hesselager 26-07-2015
           
5000 m Jens Pedersen 00:19:11,00   Odense 16-08-2015
           
Herrer gruppe 60          
Diskoskast Gilbert Jespersen   33,04 Randers 31-05-2015
           
Højdespring Gilbert Jespersen   1,35 Randers 31-05-2015
           
Spydkast Gilbert Jespersen   30,88 Flensborg 17-06-2015
           
Kuglestød Gilbert Jespersen   8,64 Holbæk 27-06-2015
           
Herre senior          
1/2 marathon Morten Vollerup 01:25:10,00   Middelfart 09-05-2015
  Matthias Pedersen 01:28:20,00   Middelfart 09-05-2015
  Jens Pedersen 01:30:56,00   København 13-09-2015
           
10 km landevej Andreas Olsen 00:37:39,00   Ryslinge 06-09-2015
  Matthias Pedersen 00:39:19,00   Odense 18-04-2015
  Morten Vollerup 00:39:29,00   Middelfart 21-03-2015
  Jens Pedersen 00:40:18,00   Hesselager 26-07-2015
           
5000 m Morten Vollerup 00:17:36,00   Odense 16-08-2015
  Matthias Pedersen 00:19:02,00   Odense 16-08-2015
  Jens Pedersen 00:19:11,00   Odense 16-08-2015
           
Marathon Matthias Pedersen 03:15:29,00   Gran Canaria 31-12-2015
           
Diskoskast Gilbert Jespersen   33,04 Randers 31-05-2015
           
Højdespring Gilbert Jespersen   1,35 Randers 31-05-2015
           
Spydkast Gilbert Jespersen   30,88 Flensborg 17-06-2015
           
Kuglestød Gilbert Jespersen   8,64 Holbæk 27-06-2015
           
Herre senior 22-29 år          
1/2 marathon Morten Lynghøj 01:22:05,00   København 13-09-2015
           
10 km landevej Jonas Sørensen 00:42:46,00   Middelfart 21-03-2015

Årets resultater 2014

Aldersgrupper/Disciplin Navn Resultater Løb Resultater Kast/Spring Sted Dato
Herrer gruppe 30          
1/2 marathon Morten Vollerup 01:27:23,0   Middelfart 03-05-2014
10 km landevej Morten Vollerup 00:39:44,0   København 09-03-2014
           
Herrer gruppe 45          
1/2 marathon Torben Hermansen 01:29:51,00   Middelfart 03-05-2014
           
Herrer gruppe 50          
1/2 marathon Jan Frydenborg 01:29:16,00   Middelfart 03-05-2014
  Henrik Bøving Møller 01:42:41,00   Storebælt 13-09-2014
  Per Jensen 01:50:48,00   Storebælt 13-09-2014
  Ulrik Clausen 01:59:13,00   København 29-03-2014
           
Marathon Søren Steffen 03:15:23,00   Viborg 21-09-2014
  Søren Steffen 03:24:53,00   Kerteminde 29-06-2014
           
Herrer gruppe 60          
1/2 marathon Carsten Andersen 01:37:46,00   Middelfart 03-05-2014
  Jon Rasmussen 01:47:22,00   Storebælt 13-09-2014
  Ole Birch 01:49:48,00   København 29-03-2014
  Nils Jul Larsen 01:58:52,00   Middelfart 03-05-2014
  Nils Jul Larsen 02:00:09,00   København 29-03-2014
           
Diskoskast Gilbert Jespersen   36,31 Esbjerg 29-06-2014
           
Hammerkast Gilbert Jespersen   28,78 Glostrup 13-09-2014
           
Højdespring Gilbert Jespersen   1,35 Svendborg 17-06-2014
           
Kuglestød Gilbert Jespersen   8,97 Glostrup 13-09-2014
           
Spydkast Gilbert Jespersen   34,36 Svendborg 27-05-2014
           
Vægtkast Gilbert Jespersen   11,20 Glostrup 13-09-2014
           
Kaste 5-kamp Gilbert Jespersen   2684 Glostrup 13-09-2014
           
Herrer gruppe 65          
1/2 marathon Keld Brandt 01:47:18,00   Middelfart 03-05-2014
           
Herrer gruppe 70          
1/2 marathon Ole Bekker 02:34:30,00   Middelfart 03-05-2014
  Ole Bekker 02:36:40,00   København 29-03-2014
           
Herre senior          
1/2 marathon Morten Vollerup 01:27:23,0   Middelfart 03-05-2014
  Jan Frydenborg 01:29:16,00   Middelfart 03-05-2014
  Torben Hermansen 01:29:51,00   Middelfart 03-05-2014
  Carsten Andersen 01:37:46,00   Middelfart 03-05-2014
  Henrik Bøving Møller 01:42:41,00   Storebælt 13-09-2014
  Keld Brandt 01:47:18,00   Middelfart 03-05-2014
  Jon Rasmussen 01:47:22,00   Storebælt 13-09-2014
  Ole Birch 01:49:48,00   København 29-03-2014
  Per Jensen 01:50:48,00   Storebælt 13-09-2014
  Nils Jul Larsen 01:58:52,00   Middelfart 03-05-2014
  Ulrik Clausen 01:59:13,00   København 29-03-2014
  Nils Jul Larsen 02:00:09,00   København 29-03-2014
  Ole Bekker 02:34:30,00   Middelfart 03-05-2014
  Ole Bekker 02:36:40,00   København 29-03-2014
           
Marathon Søren Steffen 03:15:23,00   Viborg 21-09-2014
  Søren Steffen 03:24:53,00   Kerteminde 29-06-2014
           
10 km landevej Morten Vollerup 00:39:44,0   København 09-03-2014
           
Diskoskast Gilbert Jespersen   36,31 Esbjerg 29-06-2014
           
Hammerkast Gilbert Jespersen   28,78 Glostrup 13-09-2014
           
Højdespring Gilbert Jespersen   1,35 Svendborg 17-06-2014
           
Kuglestød Gilbert Jespersen   8,97 Glostrup 13-09-2014
           
Spydkast Gilbert Jespersen   34,36 Svendborg 27-05-2014
           
Vægtkast Gilbert Jespersen   11,20 Glostrup 13-09-2014
           
Kaste 5-kamp Gilbert Jespersen   2684 Glostrup 13-09-2014
           
Mandlig ungdom  17-18 år          
1/2 marathon Mathias Tøndering 02:12:50,00   Storebælt 13-09-2014
           
Herrer junior 19-21 år          
5000 m Andreas Jørgensen 00:19:37,80   Svendborg 27-05-2014
           
Herrer senior 22-29 år          
1/2 marathon Morten Lynghøj 01:23:03,00   København 29-03-2014
  Matthias Pedersen 01:27:20,0   Middelfart 03-05-2014
           
3000 m Matthias Pedersen 00:10:51,70   Svendborg 27-05-2014
           
10 km landevej Morten Lynghøj 00:34:51,00   København 09-03-2014
  Niels Vivanco Søndergård 00:38:33,00   København 09-03-2014
  Matthias Pedersen 00:38:41,00   København 09-03-2014
           
5000 m Niels Vivanco Søndergård 00:18:05,30   Svendborg 17-06-2014
  Matthias Pedersen 00:18:48,40   Svendborg 17-06-2014
           
Kvinder gruppe 35          
1/2 marathon Rikke Balle 01:25:46,00   København 29-03-2014
           
10 km landevej Rikke Balle 00:39:20,00   Fjordager 13-05-2014
           
Kvinder gruppe 50          
1/2 marathon Lis Stilgren 02:04:30,00   København 29-03-2014
  Lis Stilgren 02:05:57,00   Middelfart 03-05-2014
  Lis Stilgren 02:07:20,00   Storebælt 13-09-2014
           
Kvinder gruppe 55          
1/2 marathon Margit Nørregaard 01:59:10,00   Middelfart 03-05-2014
           
Kvinder gruppe 65          
1/2 marathon Marianne Pallisgaard 01:56:56,00   Storebælt 13-09-2014
  Marianne Pallisgaard 01:58:34,00   Middelfart 03-05-2014
           
Kvinder senior          
1/2 marathon Rikke Balle 01:25:46,00   København 29-03-2014
  Marianne Pallisgaard 01:56:56,00   Storebælt 13-09-2014
  Marianne Pallisgaard 01:58:34,00   Middelfart 03-05-2014
  Margit Nørregaard 01:59:10,00   Middelfart 03-05-2014
  Lis Stilgren 02:04:30,00   København 29-03-2014
  Lis Stilgren 02:05:57,00   Middelfart 03-05-2014
  Lis Stilgren 02:07:20,00   Storebælt 13-09-2014
           
10 km landevej Rikke Balle 00:39:20,00   Fjordager 13-05-2014
           
Kvinder senior 22-29 år          
3000 m Stine Samsø 00:11:20,20   Svendborg 27-05-2014

Løbetræning for børn/unge og senior


som gerne vil løbe hurtigere på distancerne 800m til ½ marathon.

Er du mellem 10 og 15 år, så har vi et børnehold som leger intervaller ind i træningen.
De træner en gang om ugen.
Træner: Stine Samsø 28897224

Hvis de er mellem 15 og 20 år, er der et ungdomshold som træner målrettet 3-5 gange om ugen.
Typiske distancer mellem 800m til 5000m. Træningen består af løb, løbeteknik, intervaller og styrke.
Træner: Jens Pedersen 26751305

Vores seniorhold dækker aldersgruppen fra 20 til ca. 35 år. De træner fra 3-6 gange om ugen.
Træningen består af løb, løbeteknik, intervaller og styrke. Der trænes fra 800m til ½ marathon.
Træner: Jens Pedersen 26751305

Der er mulighed for at få lavet individuelle træningsprogrammer, som svarer til ens mål og niveauer.

Ungdom og senior laver en del af deres træning sammen.

Fælles for alle 3 hold er, at det skal være sjovt at træne hårdt.

Vi bruger også en del tid på det sociale, så der kan være plads til alle, også dem der ikke vil træne så meget.

Aktivitetskalender 2018/19

Læs datoer for aktiviteter i 2018/19 - klik her

samt weekendtræning klik her

Løbetræning for børn/unge og senior


som gerne vil løbe hurtigere på distancerne 800m til ½ marathon.

Er du mellem 10 og 15 år, så har vi et børnehold som leger intervaller ind i træningen.
De træner en gang om ugen.
Træner: Stine Samsø 28897224

Hvis de er mellem 15 og 20 år, er der et ungdomshold som træner målrettet 3-5 gange om ugen.
Typiske distancer mellem 800m til 5000m. Træningen består af løb, løbeteknik, intervaller og styrke.
Træner: Jens Pedersen 26751305

Vores seniorhold dækker aldersgruppen fra 20 til ca. 35 år. De træner fra 3-6 gange om ugen.
Træningen består af løb, løbeteknik, intervaller og styrke. Der trænes fra 800m til ½ marathon.
Træner: Jens Pedersen 26751305

Der er mulighed for at få lavet individuelle træningsprogrammer, som svarer til ens mål og niveauer.

Ungdom og senior laver en del af deres træning sammen.

Fælles for alle 3 hold er, at det skal være sjovt at træne hårdt.

Vi bruger også en del tid på det sociale, så der kan være plads til alle, også dem der ikke vil træne så meget.

Løbetræning for børn/unge & senior

Læs nærmere om løbetræning for børn, unge og senior - klik her.